Акарите паякообразни вредители по растенията и наброяват около 10 000 вида. Акарите са често срещани неприятели по зеленчуци, цветята и други растения. Те са с малки размери и трудно забележими, нападат растенията по листата и леторастите, като се хранят
Акарите са паякообразни вредители по растенията и наброяват около 10 000 вида. Акарите са често срещани неприятели по зеленчуци, цветята и други растения. Те са с малки размери и трудно забележими, нападат растенията по листата и леторастите, като се хранят смучейки сок от тях и причиняват повреди по растенията.
Акари влияещи на селскостопанската продукция
Акарите нападат всички зелени части на растенията, а повредите започват от основата иобхващат цялото растение. Обикновенно акарите са топлолюбиви и загиват при температура около 0 градуса по Целзий. Акарите се възпроизвеждат изключително бързо и заради това причиняват огромни щети за малък период от време.
Най-често срещани акари са:
Червен паяжинообразуващ акар
Обикновен паяжинообразуващ акар
Атлантически акар
Доматен акар
Доматен червенокафяв акар
Жълт лозов акар
Кафяв ябълков акар
Ръждивочервен оранжериен акар
Сребрист цитрусов акар
Червен овощен акар
Ягодов акар
Червен паяжинообразуващ акар
Атлантически акар
Симптоми при нападение от акари
Признаци по които може да се установи проблем с акари по растенията са извиване на листата, бронзов гланц образуван върху долната им повърхност, листата добиват ръждивокафяв цвят и накрая изсъхват. Цветът на стъблото, след като е нападнат от акари, се променя от зелен до кафяв и по повърхността се появяват надлъжни пукнатини. Плодовете на растенията също могат да бъдат засегнати, те остават дребни и твърди, с ръждивокафяви пукнатини. При много силно нападение на акари е възможно цялото растение да се обезлиси и изсъхне. Може да се забележат паяжини в основата на листата и по върховете на издънките.