Грижа и опазване на лавандулови насаждения
В тази статия ще ви обясним накратко какви са грижите и предпазните мерки, които трябва да извършите за лавандуловите си насаждения, за постигане на оптимални резултати и високи добиви на лавандулово масло, конкрет и абсолю.
Грижи за лавандуловото поле
Най-важно е още през пролетта на първата година да се попълнят всички празни места и да се заменят неприхванатите екземпляри с качествени, свежи растения. Те трябва да са от същия сорт, като се извършва на ръка. С напредване на вегетацията при някои растения се появяват съцветия. Ранните съцветия трябва да се премахнат още в началото и да не се допускат да достигнат до цъфтеж. Мероприятието се извършва няколко пъти по време на вегетацията.
През първата година от живота на лавандулата, от решаващо значение за правилното оформяне на храста са резитби активизиращи разклоняването. Те се провеждат с косачка или жътварка през летните месеци.
За поддържане на почвата в добро физическо състояние и за унищожаване на плевелите се провеждат 4 - 5 междуредови обработки. Оптималната им дълбочина е 15 см., а защитната зона 20-25см. Наблюдава се да не се нарани кореновата система на растенията. При необходимост се извършват 2 - 3 окопавания вътре в реда на ръка. При цветодаващите насаждения, обработките се провеждат с цел да се разруши почвената кора и да се унищожат плевелите. През следващите години храстите заемат по-голяма площ, а обработките намаляват.
Много важно за развитието на растенията, особено през първата година, е да получава достатъчно количество вода. Лавандулата е сухоустойчива култура, но е желателно през целия период в който насажденията съществуват, при необходимост да се полива. Оптималните стойности в напреднала възраст са 50% от процента на пределна почвена влагоемност.
Торене на лавандулови насаждения
За произвеждането на 100 кг. съцветия растенията трябва да извлекат от почвата около 1кг. азот, 0,3кг. фосфор и 0,8кг. калий, за целта трябва да се използват торове. Оптималните годишни дози за торене на лавандулата варират в отделните участъци, средната им стойност е около 40кг. на декар супер фосфат и 15кг. на декар калиев фосфат, внесени през есента, както и 15кг. на декар за младите и около 30кг. на декар за старите насаждения амониева селитра.
С възрастта растенията намаляват жизнеността си, това се дължи на факта, че се увеличават сухите клонки и продуктивността намалява. За да се избегне този недостатък, през 8-10 години насажденията се подмладяват.
Процеса се състои в това, че се премахва цялата надземна маса на височина 4-5см. над почвената повърхност. Мястото се наторява с 10-15кг на декар амониева селитра и 10-15кг. на декар супер фосфат. Напоява се и почвата се обработва дълбоко. В резултат на което се активизират спящите пъпки в кореновата шийка на мощната коренова система. След което буйно израстват млади, продуктивни леторасти.
Борбата с плевелите по лавандулови насаждения
Борбата с плевелите трябва да се провежда системно. Най-разпространените плевели в районите в които се отглежда лавандулата са:
- Житни плевели: Кокоше просо, кощрява и троскот
- Широколистни плевели: обикновен щир, бяла лобуда, спореш, полски синап, пача трева, галимзога, паламида, поветица, млечок
За борбата с плевелите, освен окопаване и плевене, успешно се използват хербициди. При младите насаждения площа се третира рано на пролет, преди да е започнала вегетацията на лавандулата и след обработката на почвата.
Срещу едногодишни житни плевели и някои двусемеделни може да се използват:
- Девринол 4 Ф - 300 гр/дка
- Мерлин 750 ВГ - 6 гр/дка
- Рафт 800 ВГ - 25 гр/дка
В насажденията в които се добива цвят срещу едногодишните житни плевели се използват:
- Фузилат форте - 0,2 л/дка
- Дуал 500 ЕК - 400 гр/дка, в редки случаи
- Мерлин 750 ВГ - 5-6 гр/дка
- Тарга супер - 200 мл/дка
- Ронстар - 4 мл/дка
Срещу широколистните плевели се препоръчва
- Пледж 50 ВП - 8 гр/дка
Важно е химичната борба срещу плевелите да се съчетава с механичната.
Използване на агротехника в лавандулови насаждения
Агротехниката намалява производствените разходи, а от там и себестойността на произвежданата продукция. Важно е да се облекчи работата при изкореняването на храсти, риголване, подравняване и други. За целта се използват стандартни и специализирани машини, приспособления и прикачен инвентар, подходящ за обработка на терени за нуждите на трайни насаждения.
При изготвяне схемата на механизиране на производствените процеси е отделено внимание на производството на посадъчен материал. Започва се с това, че са осигурени специални машини - лехообразуватели, оформящи лехи с ширина 1,2м и пътеки между тях по 40 см.
Тъй като най-важната грижа за успешното вкореняване на резниците е поддържане на подходяща почвена и въздушна влажност, поливането се извършва чрез дъждовални машини. Със специални машини се провежда изваждането на разсада, като се използва нож-скоба на дълбочина 25см.. Целостта на подрязаната на такава дълбочина коренова система не се нарушава, а се активизира за усилено разклоняване. Безспорен успех при производството на лавандулата е въвеждането на засаждане с машини.
При стандартно разстояние между редовете 1,4м. а в реда 35см., за декар се осигуряват средно по оптималния брой 2000 - 2100 растения. С въвеждането на механизация, не само се облекчава трудът на работниците, а мероприятията се провеждат в най-съкратени и подходящи срокове.
За да се гарантира успех задължително се правят корекции и се поставят растения на пропуснатите места. Обработването на междуредовите разстояния се съобразява с възраста на насажденията. Защитната зона за работа на култиватора трябва да се определя така, че кореновата система и туфите на растенията да се предпазват от нараняване.
Най-много проблеми се срещат при механизиране процеса на прибиране на реколтата. Много трудно е да се реализира машина която да изрязва съцветията така, че да се запази полусферичната форма на храста. Положителен напредък е използването на подходящи контейнери за извозване и преработка на продукцията, при това се намалят товаро-разтоварните операции, както и загубите на етерично масло.
Прибиране на лавандулови съцветия
Съцветията на лавандулата започват да се прибират, когато количеството на етерични масла е най-високо. Това е фазата когато са разцъфтели 75-100% от цветовете. За определено насаждение тази фаза е с продължителност 20 дни. В зависимост от надморската височина, особеностите на сорта и климатичните условия за годината, този период настъпва в различни календарни срокове - от последната десетдневка на юни до края на юли. Количеството етерично масло се колебае през различните часове на денонощието, най-високи стойности достига в обедните часове, когато температурата е най-висока.
Прибирането на съцветията се провежда в тихо слънчево време, в горещите часове на деня. Съцветията се изрязват с дръжките на дължина 10-12 см. Машинният вариант е за предпочитане, защото производителността е най-висока от 1,5-4 декара на час. Дъждът затруднява прибирането, а и при тези условия съдържанието на етерично масло намалява.
За да не се допускат загуби суровината се транспортира веднага за да се дестилира веднага. В случай че това е невъзможно, най-добрия вариант е съцветията да останат на място на ръкойки. За едно денонощие няма съществени загуби. Недопустимо е съцветията да престоят необработени в чували, където има опасност да се запарят.
Продукти получавани чрез дестилация и екстракция на лавандула
Основният продукт получаван чрез парна дестилация на лавандуловите съцветия е лавандуловото масло. Той е прозрачна, бледожълта, до кехлибарено жълта, лесно подвижна течност. Ароматът му е свеж, много приятен, наподобяващ този на цветовете. Използва се широко в парфюмерийната, козметичната, фармацефтичната, спиртната, съпунената и други промишлености. Това е един от основните източници за арома терапия.
Българското лавандулово масло е с високо качество и намира широк прием на международни пазари.
Когато съцветията се обработват чрез екстракция се получава лавандулов конкрет. Той е жълтозелена до тъмнозелена маса, наподобяваща възелин. При следваща обработка от конкрета се получава абсолю. Той е жълтозелена до тъмнозелена лесно подвижна течност. Притежава характерния лавандулов аромат.
Обработените съцветия чрез дестилация, може допълнително да се подложат на екстракция, като се получават конкрет и абсолю.