Карбамид още наричан Урея или карбонилдиамид е органично съединение, краен продукт на обмяната на веществата при много животни, получава се при разграждането на азотните съединения. Чистият карбамид е бяло кристално вещество със слаб мирис на амоняк.
Карбамид или Урея представлява азотен тор и е с високо съдържание на активно вещество – 46%, което го прави най-значимия азотен тор в световен мащаб. Химическата формула на карбамида е подобна по състав до органичната формулация на уреята.
Взаимодействието на карбамида като тор с почвата протича по различен начин в сравние с Амониевия нитрат, защото при отделянето на активно вещество от карбамида, за да достигне до растенията, азота преминава през трите най-важни процеса свързани с улавянето и фиксацията му. Някои от процесите са чисто химични, други – биологични или физични.
Карбамида се разтваря в почвата чрез влагата в нея, след което част от него преминава през процеса на нитрификация и се получава нитратен анион (NO3-), който е достъпна за растенията храна. Друга част от карбамида попада в микроорганизмите и подхранва техните метаболитни процеси, след отмирането им протича процес на амонификация, следван отново от процес на нитрификация, при който се получава пак хранителната форма на азота.
Така се извършва по-равномерно протичане на процесите, в които карбамида отдава активното си вещество в почвата към растенията постепенно.
Торене с Карбамид - Уреа - азотен тор
При контакт на карбамид с почвата се получава химическа реакция, променяща неговата форма формата, амонякът се превръща в газ, който след това се губи. За да не се загуби така важният азот за растенията, карбамидът трябва да бъде смесен с почвата чрез заравяне с плуг веднага след разпръскването му или чрез инжектиране на разтворен карбамид в почвата. Освен това може да се приложи усилено напояване на почвата веднага след разпръскване на карбамида, за да се влее разтвореният карбамид в почвата.
Няма мнения за този продукт.
Напиши мнение за Карбамид / Уреа
Още продукти които може да харесате:
Калиев хлорид - калиев тор
Калиев нитрат 13-0-46 - НК тор
Троен суперфосфат (TSP)
Фосфор калий 20 20 - ПК тор
Калиев сулфат