Как да изберем правилно пропорцията на НПК или смесените торове
Използването на НПК или смесени торове е задължително условие за постигане на добри и висококачествени добиви от всички земеделски култури, както и добри резултати при отглеждане на декоративни видове растения.
За да изберем правилно пропорцията на НПК торовете, трябва да се съобразим с вегетационния период на растението, както и текущата нужда на растенията от конкретни елементи.
Съдържание
- Какво представляват универсалните НПК торове?
- За какво се използват азотни НПК торове?
- За какво се използват фосфорни НПК торове?
- За какво се използват калиеви НПК торове?
Какво представляват универсалните НПК торове?
Универсалните НПК торове имат равно съдържание на азот:фосфор:калий. Торенето с универсaлни торове се прилага най-вече в средните фази от развитието на растенията. Вижте пример за универсален NPK / НПК тор 15 15 15
Ако не сте сигурни от какво точно има нужда вашето растение, то най-добре изберете универсални НПК или смесени торове с еднакво съотношение на азот, фосфор и калий. Този вид торове са подходящи за всички фази от развитието на растението и могат да се използват във всяка фаза от вегетацията на всички видове култури и растения.
Нужда от азотни торове
Азотът е задължителна съставна част на растителните белтъчини. Без азот не може да има белтъчини, а без белтъчини не може да има живот. В началните фази на развитието си растенията се нуждаят от малко азот, но той им е необходим, за да не се получи задържане в растежа на листата и корените, с което да се ограничи усвояването на други хранителни вещества.
Нужда от фосфорни торове
Един от основните макроелементи, които имат решаваща роля за нормалното развитие на растенията, е фосфорът. Недостигът на фосфор се отразява на всички растения по отношение на формирането на репродуктивните органи и спъва развитието и забавя зрялостта, която причинява намаляване на добивите и влошаване на качеството на продукцията.
Нужда от калиеви торове
Установено е, че калият стимулира нормалния ход на фотосинтезата, повишава притока на въглехидрати от листа в другите органи на растението, както и синтеза на захари. Калия увеличава натрупването на монозахариди в плодовете и зеленчуците, увеличава съдържанието на захари в кореноплодните, нишестето в картофите, удебелява клетъчните стени на зърнените култури. Липсата на калий причинява нарушения в метаболизма на растенията, отслабва дейността на някои ензими, нарушава се въглехидратния и протеиновия обмен, увеличават се загубите на въглехидратите. В резултат на това продуктивността на растението намалява, качеството на продукцията се влошава.
Може да разгледате предлаганите от нас универсални НПК торове:
- Комплексен тор Син 20-20-20, Farmer+
- Кристалон зелен/специален 18-18-18, Яра Мила
- Хортигрол син 20-20-20, ХортиЛенд
- Grow Plant NPK 20 20 20 + ME, Ваки Хим
- Grow Plant Gel 28-28-28 +2 % MgO + ME, Ваки Хим
За какво се използват азотни НПК торове?
Торенето с азотни торове може да се извършва през целия вегетационен период, но най-голяма нужда от него растенията имат във фазата на ръстеж и развитие, от цъфтежа до пълното узряване. Торенето с НПК торове с богато съдържание на азот подобрява листната маса и има положителен ефект върху вегетативния растеж.
Може да разгледате предлаганите от нас азотни торове:
За какво се използват фосфорни НПК торове?
Както споменахме торенето с фосфор спомага за по-бързото развитие на растенията и прилагането на торове богати на фосфор се налага още в началните фази на развитието на растенията. Нуждата от фосфор при растенията е в по-големи количества в началото на развитието на растенията и при цъфтежа. Торенето с фосфор подобрява развитието на коренната система.
Може да разгледате предлаганите от нас фосфорни НПК торове:
- Комплексен Зелен 6-48-18, Farmer+
- Кристалон жълт 13-40-13, Яра Мила
- Хортигрол зелен 5-50-20, ХортиЛенд
- Grow Plant Gel 16-65-16 + ME, Ваки Хим
За какво се използват калиеви НПК торове?
Торенето с калий се налага през периода на узряване и крайните фази от развитието на растенията. НПК торовете с високо съдържание на калий увеличават производството на протеини, на сухото вещество, увеличава добива от растенията, ускорява зреенето, подобрява ефекта на азотното торене. Калият регулира водния баланс и устойчивостта към засушаване, ниски температури, болести. Дефицитът на калий води до пожълтяване и некротиране на листата.